info@sokhangozaar.com

ای یار! توانگران دخلِ مسکینانند

درود رفقا و سلام بر توانگران که دخلِ مسکینانند به حق! خدا عاقبت همه را ختم به خیر کند و عاقبت ما را نیز.

جانم برایتان بگوید؛ همین چند وقت پیش، بزرگی را «در محفلی دیدم نشسته و شنعتی (زشتی) در پیوسته و دفتر شکایت باز کرده و ذم توانگران آغاز نهاده و سخن بدین جا رسانیده که:« این پول‌دارهای از خدا بی‌خبر و کارخانه‌دارهای به زمین گرم خورده، معلوم نیست این‌همه مال‌ومنال ِچرک کف دست را از کجا آورده‌اند! باید پی‌گیری شود و ته و توی قضیه کاملاً درآید که قصه از کجا آب می‌خورد.»

عزیزی که شما باشید، همان موقع یک نفر از این صاحبان کارخانه به عمه جان ما (درباره عمه‌ام مفصل برایتان می‌نویسم!) زنگ زد که بانو چه نشسته‌ای که بیچاره شدیم رفت. دخترک (مرا می‌گفت!) کجاست؟ دوباره به پر و پای ما پیچیده‌اند که این چه ماشینی است که سوار شده‌ای و به قول آن عزیز فقیدِ ناکام! پولش از «کجا آورده‌ای»؟!

و…الخ (به قول مرحوم آل احمد)

تو را به خدا شما چیزی بگویید یا لااقل برادرزاده‌تان در این باب چیزی بنویسد!

ما را می‌گویی! پیرو دستور عمه جان، بی‌خیال کاشت ناخن و تتوی ابروی مبارک شدیم و سلاح تیز خود را (نترسید خودکارم را می‌گویم) برداشتیم که: ای فلان بن فلان! این چه بساطی است؟! مگر سعدی شیرین‌سخن نفرموده که: «ای یار! توانگران دخل مسکینانند و ذخیره گوشه‌نشینان و مقصد زائران و کهف مسافران و محتمل بار گران بهر راحت دگران؟!»

چرا بازی درمی‌آورید؟ این آشنای بنده خدای عمه جان ما مگر نان چندصد نفر را نمی‌دهد؟ چرا نباید جرأت کند یک ماشین درست و درمان سوار شود؟ آن‌وقت فلان بازیکن فوتبال برای پرداخت مالیات پورشه‌اش از سوی فدراسیون ارجمند مدام جیغ بنفش می‌کشد و شما زیرسبیلی رد می‌کنید؟!

برادر شما که خودتان می‌دانید برخی ثروت‌های آن‌چنانی از کجا می‌آید، بگذارید برخی از این توانگران پر همت که «پرورده نعمت بزرگانند» کارشان را بکنند و در این شرایط اقتصادی قمر در عقرب، یک‌ لقمه‌ نان حلال به مردم برسانند. مثل ما خوب است: بی‌پول ِپریشان‌خاطرِ مستأجر مفلوکِ بی‌خانمان ِمجرد…؟! تو چنین مردمانی در مملکتت می‌خواهی؟!

بزرگوار! از «معده خالی و دست تهی، هیچ قوت و مروت بر نمی‌آید.» بی‌جهت چوب لای چرخ سرمایه‌دار دلسوز نگذار. مابقی را دریاب!

ای دوست! ای که دستت می‌رسد، «کاری نکن!»

بگذار آن‌ها که دستشان می‌رسد و دلشان می‌سوزد، جلو بیایند و چرخ مملکت را بچرخانند. شما هم بالاغیرتاً برو به آن‌هایی که باید، گیر بده؛ مال مردم خوران ِبی‌سوادِ دانه‌درشتِ مختلسِ مدعی ِمتکبرِ ریاکار ِدرازگردن ِکوته‌فکر.

خدا عاقبت همه را ختم به خیر کند، عاقبت ما را نیز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...